WannaCrypt Fidye Virüs Yaması

27.215
(1 oy, ortalama: 5,00 dışında 5)
Loading...

WannaCrypt virüsü Dünya genelinde hızla yayılarak kurum hizmetlerini ve büyük endüstrileri olumsuz bir şekilde etkiledi.

Dünyanın bir çok noktasında hastaneler, okullar ve üniversiteler hizmet veremez hale geldi.

İlerleyen zamanda etkilerinin devam edeceği ve yeni versiyonlarının tekrardan ortaya çıkacağı sanılıyor. Saldırılardan ABD ve Rusya sorumlu tutulsa da WannaCrypt Fidye Virüsünün asıl çıkış noktası ve arkasında kimlerin olduğu belirlenebilmiş değil.

McAfee mühendislerine göre WannaCrypt, hem bir fidye yazılımı hem de bir solucan. Kullanıcının tetiklemesine gerek kalmadan ağ üzerinde kendini eş zamanlı olarak dağıtabiliyor.

WannaCrypt Fidye Virüsü girmiş olduğu Bilgisayarda bütün verileri şifreleyerek, şifrenin kaldırılması için Bitcoin sanal para istiyor. Parayı verince şifrenin kalkıp kalkmadığı doğrulanabilmiş değil.

WannaCrypt saldırısı Dünya genelinde etkili olunca MicrosoftWindows XP gibi eski sistemlere bil yama çıkarmak zorunda kaldı.

Saldırıdan şu an için güncel bir Windows 10 etkilenmiş değil. Saldırı daha çok Windows XP, Windows 8 ve Windows Server 2003 gibi eski işletim sistemlerini etkiliyor.

Bilgisayarınıza eğer WannaCrypt  bulaşmış ise bunu açmak için şu an etkili bir yöntem yok . İşletim sisteminiz güncel değilse ve tedbir almak istiyorsanız ki kesinlikle önleminizi alınız, Microsoft yama çıkarmış durumda.

işletim sisteminize uygun gerekli yamayı BURADAN indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir